Bezpieczeństwo wodne jest kierunkiem nastawionym na zdobycie podstawowej wiedzy stosowanej oraz opanowanie konkretnych umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych w zakresie szeroko rozumianego użytkowania obszarów wodnych z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa oraz w zgodzie z obowiązującym prawem, możliwościami technicznymi, uwarunkowaniami cywilizacyjnymi i zasadami rozwoju zrównoważonego. Głównym celem kształcenia jest przygotowanie specjalistów potrafiących kreatywnie rozwiązywać problemy związane z odpowiedzialnym i bezpiecznym gospodarowaniem zasobami środowiska wodnego, analizą zagrożeń i szacowaniem ryzyka, zarządzaniem aktywnościami wodnymi, stosowaniem skutecznych procedur ratowniczych, właściwym doborem i optymalnym wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu itp.
Zapewniamy naszym studentom możliwość zdobycia aż 28 różnych uprawnień - funkcjonujących na rynku jako patent, uprawnienie zawodowe, tytuł lub zaświadczenie wewnątrzorganizacyjne - w 4 obszarach praktycznego przygotowania:
- ratownictwo wodne (m.in. instruktor ratownictwa wodnego, starszy ratownik wodny, koordynator kąpielisk i imprez masowych, kwalifikowana pierwsza pomoc, operator jednostek ratowniczych);
- gospodarka wodna (audytor obszarów wodnych, specjalista ds. analizy zagrożeń, zarządzanie bezpieczeństwem wodnym, monitoring środowiska itp.);
- sport i turystyka wodna (instruktor sportów wodnych, przewodnik turystyki wodnej, sternik motorowodny, trener personalny, kreator innowacji wodnych i in.) oraz
- edukacja dla bezpieczeństwa (nauczyciel EDB, nauczyciel pierwszej pomocy).;
Podejmując studia na kierunku bezpieczeństwo wodne, w ramach umowy między Uniwersytetem Szczecińskim a Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Województwa Zachodniopomorskiego, studenci uzyskują:
- możliwość podjęcia pracy już od pierwszego roku studiów (np. jako ratownik wodny);
- częściowe umundurowanie, pakiety szkoleniowe i socjalne, ubezpieczenie, opiekę prawniczą i psychologiczną;
- praktyki w grupach interwencyjnych oraz w działaniach profilaktycznych w kraju i za granicą;
- dostęp do innowacyjnych rozwiązań sprzętowych w ratownictwie (dron, poduszkowiec, symulator tonącego samochodu, poligon podwodny, echosondy, centrum symulacji ratowniczej, sprzęt przeciwpowodziowy, kamery do wideoanalizy);
- dostęp do nowoczesnego systemu zarządzania drogą awansu zawodowego (portal edukacyjny, e-learning).
specjalność nauczycielska
Podstawą przy postępowaniu rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego oraz wynik z egzaminu wstępnego obejmujący sprawdzian z umiejętności pływania na dystansie 400m stylem dowolnym. Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia należy wybrać po jednym przedmiocie z każdej grupy.
Grupa I (jeden przedmiot do wyboru): geografia, język polski, matemayka, informatyka
Grupa II (jeden przedmiot do wyboru): wiedza o społeczeństwie, fizyka i astronomia/fizyka, język obcy nowożytny, geografia, informatyka,
Grupa III (jeden przedmiot do wyboru): chemia, historia, filozofia, biologia, język obcy nowożytny,
Egzamin wstępny- sprawdzian umiejętności pływackich.
Wynik egzaminu wstępnego wg czasu pokonania dystansu 400m; do 8 min – 40 pkt, od 8 min do 10 min – 30 pkt, od 10min do 12 min – 20 pkt, od 12min do 15 min. – 10 pkt, powyżej 15min – 0 pkt). Kandydaci posiadający zaświadczenie o ukończeniu szkolenia na ratownika wodnego lub jakąkolwiek klasę sportową w dyscyplinach pływackich otrzymują 40 pkt. i są zwolnieni z egzaminu
Kandydat musi przedstawić orzeczenie lekarskie (lekarza medycyny pracy) o możliwości podjęcia nauki na kierunku bezpieczeństwo wodne wydane na podstawie wystawionego przez Uniwersytet Szczeciński druku do wydrukowania z osobistego konta kandydata w systemie ERK.
Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot. Brak przedmiotu nie dyskwalifikuje go jednak w postępowaniu rekrutacyjnym.
Wyniki z wybranych przedmiotów podstawione do algorytmu dają wynik końcowy kandydata.
Kwalifikowana pierwsza pomoc, edukacja dla bezpieczeństwa, ratownictwo specjalistyczne, turystyka wodna, szacowanie zagrożeń, edukacja zdrowotna, odnowa biologiczna,
Nabyte w czasie studiów umiejętności i kwalifikacje umożliwią absolwentowi kierunku bezpieczeństwo wodne podjęcie pracy zawodowej w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, podmiotach użyteczności publicznej, instytucjach zajmujących się gospodarką wodną oraz turystyką i aktywnościami na obszarach wodnych, w szkołach podstawowych oraz innych instytucjach i organizacjach zajmujących się edukacją środowiskową, planowaniem działań służących propagowaniu i upowszechnianiu wiedzy o bezpiecznym użytkowaniu środowiska wśród różnych grup wiekowych i zawodowych.
Studia również przygotowują absolwentów do założenia i poprowadzenia własnego przedsiębiorstwa lub pracy w sektorze biznesu.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia. Może również kontynuować naukę na studiach podyplomowych.
Rejestracja na studia w I naborze rozpoczyna się 12 czerwca 2017 r. Szczegóły w załaczniku poniżej.
Kandydaci zakwalifikowani do II etapu postępowania rekrutacyjnego na wszystkie kierunki i specjalności studiów w Uniwersytecie Szczecińskim mają obowiązek złożenia kompletu dokumentów.
Wykaz olimpiad stopnia centralnego, konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich, w tym organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, których laureaci lub finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Szczecińskim w latach 2015 - 2017.
Masz pytania? rekrutacja@univ.szczecin.pl
Biuro ds. Rekrutacji tel.: +48 91 444 10 29,
+48 91 444 10 31, +48 91 444 11 60