W ramach studiów studenci Iberystyki zdobywają umiejętność posługiwania się językiem hiszpańskim w stopniu biegłym. Studia dają możliwość poszerzenie wiedzy filologicznej: literackiej, językoznawczej i kulturoznawczej. Ponadto program studiów bogaty jest w tematykę interdyscyplinarną z zakresu historii, geografii i kultury i turystyki krajów Półwyspu Iberyjskiego oraz Ameryki Łacińskiej. Specjalizacje uruchamiane w trakcie studiów Język w turystce Hiszpanii i Kształcenie translatorskie.
SPECJALNOŚĆ URUCHAMIANA W TRAKCIE TRWANIA STUDIÓW
- iberystyka, studia hiszpańskie
Podstawą przy postępowaniu rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego. Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia należy wybrać po jednym przedmiocie z każdej grupy.
Grupa I (jeden przedmiot do wyboru): język polski,
Grupa II (jeden przedmiot do wyboru): język obcy nowożytny ,
Grupa III (jeden przedmiot do wyboru): geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie,
Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot. Brak przedmiotu nie dyskwalifikuje go jednak w postępowaniu rekrutacyjnym.
Wyniki z wybranych przedmiotów podstawione do algorytmu dają wynik końcowy kandydata.
- Praktyczna nauka języka hiszpańskiego (a w tym: ćwiczenia konwersacyjne, ćwiczenia fonetyczne, ćwiczenia w pisaniu, gramatyka praktyczna, praca z tekstem, rozumienie tekstu)
- Lektorat (drugiego) języka obcego (portugalski lub włoski)
- Gramatyka porównawcza języków i dialektów Półwyspu Iberyjskiego
- Historia literatury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej
- Dialektyka i stylistyka języka hiszpańskiego Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej
- Kultura i sztuka Hiszpanii
- Geografia turystyczna
- Językowo-kulturowe aspekty przekładu
-
tłumacza w przedstawicielstwach firm i instytucji z krajów hiszpańskojęzycznych, rządowych i pozarządowych organizacjach współpracujących z tymi krajami,
- tłumacza, redaktora, adiustatora bądź korektora w wydawnictwach,
- tłumacza biuletynów, wiadomości, , krytyka kultury, komentatora wydarzeń politycznych, gospodarczych i społeczno - kulturalnych w mediach,
- pracownika służby dyplomatycznej,
- pracownika służb celnych,
- pracownika biur podróży, linii lotniczych, firm spedycyjnych, w szczególności obsługujących ruch turystyczny z Hiszpanią,
- lektora języka hiszpańskiego
Absolwent studiów licencjackich I stopnia, na kierunku filologia, specjalność: iberystyka- studia hiszpańskie, wyposażony jest w podstawy wykształcenia ogólno - formalnego, osiąga wysoką kompetencję językowo - komunikacyjną w zakresie języka hiszpańskiego na poziomie biegłości C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, wspartą odpowiednią wiedzą o literaturze, kulturze i historii Hiszpani.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów drugiego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.
Rejestracja na studia w I naborze rozpoczyna się 12 czerwca 2017 r. Szczegóły w załaczniku poniżej.
Kandydaci zakwalifikowani do II etapu postępowania rekrutacyjnego na wszystkie kierunki i specjalności studiów w Uniwersytecie Szczecińskim mają obowiązek złożenia kompletu dokumentów.
Wykaz olimpiad stopnia centralnego, konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich, w tym organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, których laureaci lub finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Szczecińskim w latach 2015 – 2017.
Specjalizacje do wyboru:
- kształcenie translatorskie
- język w turystyce Hiszpanii
Masz pytania? rekrutacja@univ.szczecin.pl
Biuro ds. Rekrutacji tel.: +48 91 444 10 29,
+48 91 444 10 31, +48 91 444 11 60