Nazwa kierunku Matematyka, specjalność: matematyka stosowana (studia prowadzone w języku angielskim - odpłatne)
Tryb studiów stacjonarne
Profil studiów ogólnoakademicki
Wydział Wydział Matematyczno-Fizyczny
Opis kierunku

Studia na kierunku matematyka dają ogólną wiedzę w zakresie matematyki oraz szczególną w zakresie jej zastosowań, w szczególności na specjalności matematyka stosowana w zakresie matematyki ubezpieczeniowej i elementów informatyki. Studia na kierunku matematyka przygotowują ponadto do kontynuacji edukacji na studiach drugiego stopnia (magisterskich). Absolwent posiada podstawową wiedzę z zakresu matematyki teoretycznej i jej zastosowań. Studia na specjalności „matematyka stosowana" dostarczają absolwentom ogólną wiedzę matematyczną oraz wykształcają w nich umiejętność matematycznego rozumowania. W okresie studiów studenci poznają podstawowe działy matematyki, co pozwala im na swobodne poruszanie się w wielu dziedzinach matematyki, techniki i gospodarki. Absolwent dysponować będzie umiejętnościami w zakresie technologii informatycznej, tworzenia baz danych i administrowania nimi, programowania w podstawowych językach programowania, teorii algorytmów oraz innych zagadnień informatycznych. Przedmioty matematyki ubezpieczeniowej zawierają podstawy obowiązujące na państwowym egzaminie dla aktuariuszy, którego zdanie jest pierwszym etapem do uzyskania licencji aktuariusza. Posiadanie takiej licencji pozwala ubiegać się o zatrudnienie w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Specjalności

SPECJALNOŚĆ URUCHAMIANA W TRAKCIE TRWANIA STUDIÓW

  1. Matematyka stosowana
Kryteria kwalifikacji

Podstawą przy postępowaniu rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego. Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia należy wybrać po jednym przedmiocie z każdej grupy.

Grupa I (jeden przedmiot do wyboru): matematyka,

Grupa II (jeden przedmiot do wyboru): chemia, fizyka i astronomia/fizyka, informatyka,

Grupa III (jeden przedmiot do wyboru): język obcy nowożytny, język polski,

Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot. Brak przedmiotu nie dyskwalifikuje go jednak w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wyniki z wybranych przedmiotów podstawione do algorytmu dają wynik końcowy kandydata.

Przykładowe przedmioty
  • Wstęp do logiki i teorii mnogości
  • Algebra liniowa
  • Algebra abstrakcyjna
  • Geometria i elementy topologii
  • Informatyka i matematyka obliczeniowa
Możliwości zatrudnienia

Zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami uzyskanymi podczas studiów absolwent jest przygotowany do pracy w instytucjach wykorzystujących metody matematyczne:
- w bankach (np. jako analityk finansista),
- w firmach ubezpieczeniowych (np. jako analityk ryzyka ubezpieczeniowego),
- w niektórych firmach handlowych i przemysłowych (np. jako analityk systemów).

Kontynuacja nauki

Na Uniwersytecie Szczecińskim kierunek matematyka, specjalność: matematyka stosowana, realizowany jest również na studiach drugiego stopnia.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku matematyka, specjalność: matematyka stosowana, mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów drugiego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim.

Terminy

Rejestracja na studia w I naborze rozpoczyna się 12 czerwca 2017 r. Szczegóły w załaczniku poniżej.

Dokumenty

Kandydaci zakwalifikowani do II etapu postępowania rekrutacyjnego na wszystkie kierunki i specjalności studiów w Uniwersytecie Szczecińskim mają obowiązek złożenia kompletu dokumentów.

Załączniki
Olimpiady dla tego kierunku

Wykaz olimpiad stopnia centralnego, konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich, w tym organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, których laureaci lub finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Szczecińskim w latach 2015 - 2017.

Opłaty Opłata rekrutacyjna w roku akademickim 2016/2017 wynosiła 85 zł.
Dodatkowe informacje
Kontakt

Masz pytania? rekrutacja@univ.szczecin.pl

Biuro ds. Rekrutacji tel.: +48 91 444 10 29,
+48 91 444 10 31, +48 91 444 11 60