Nazwa kierunku Filologia, specjalność: skandynawistyka - studia norweskie
Tryb studiów stacjonarne
Profil studiów ogólnoakademicki
Wydział Wydział Filologiczny
Opis kierunku
Celem studiów jest wykształcenie specjalistów z języka norweskiego poszukiwanych na rynku pracy, którzy wykazywać się będą nie tylko bardzo dobrą znajomością języka norweskiego (dobrą znajomością języka szwedzkiego), lecz również uzyskają wiedzę potrzebną im do pracy w instytucjach norweskich i w biznesie polsko-norweskim. Nadrzędnym celem studiów jest promocja języka i kultury krajów skandynawskich, ze szczególnym uwzględnieniem języka i kultury Norwegii.
Specjalności

SPECJALNOŚĆ URUCHAMIANA W TRAKCIE TRWANIA STUDIÓW

  1. skandynawistyka- studia norweskie
Kryteria kwalifikacji

Podstawą przy postępowaniu rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego. Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia należy wybrać po jednym przedmiocie z każdej grupy.

Grupa I (jeden przedmiot do wyboru): język polski,

Grupa II (jeden przedmiot do wyboru): język obcy nowożytny ,

Grupa III (jeden przedmiot do wyboru): geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie,

Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot. Brak przedmiotu nie dyskwalifikuje go jednak w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wyniki z wybranych przedmiotów podstawione do algorytmu dają wynik końcowy kandydata.

Przykładowe przedmioty
  • wiedza o języku i komunikacji
  • wiedza o literaturze i kulturze wybranego obszaru językowego
  • wiedza o akwizycji i nauce języków
  • Historia literatury norweskiej
  • Język norweski i kultura
Możliwości zatrudnienia
Nabyte umiejętności powinny umożliwić absolwentowi pracę w wydawnictwach, redakcjach czasopism, środkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury, jak również nauczanie języka w szkole – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Kontynuacja nauki
Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia, specjalność: skandynawistyka - studia norweskie, mają możliwość kontynuowania kształcenia na innych kierunkach studiów drugiego stopnia i podyplomowych, realizowanych na Uniwersytecie Szczecińskim. 
Absolwent Skandynawistyki – studiów norweskich powinien odznaczać się umiejętnościami językowymi w zakresie nie jednego, lecz kilku języków z danej grupy językowej, a nadto jednego języka z krajów nadbałtyckich wraz ze szczegółową wiedzą na temat historii, prawa, ekonomii i uwarunkowań kulturowych krajów skandynawskich.
Terminy

Rejestracja na studia w I naborze rozpoczyna się 12 czerwca 2017 r. Szczegóły w załaczniku poniżej.

Dokumenty

Kandydaci zakwalifikowani do II etapu postępowania rekrutacyjnego na wszystkie kierunki i specjalności studiów w Uniwersytecie Szczecińskim mają obowiązek złożenia kompletu dokumentów.

Załączniki
Olimpiady dla tego kierunku

Wykaz olimpiad stopnia centralnego, konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich, w tym organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, których laureaci lub finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Szczecińskim w latach 2015 - 2017.

Opłaty Wysokość opłaty rekrutacyjnej w postępowaniu na rok akademicki 2017/2018 wynosi 85 zł, za każdy wybrany kierunek.
Dodatkowe informacje
Kontakt

Masz pytania? rekrutacja@univ.szczecin.pl

Biuro ds. Rekrutacji tel.: +48 91 444 10 29,
+48 91 444 10 31, +48 91 444 11 60